داستان برند کوکاکولا
2019-09-22
زمینه های طراحی گرافیک
2019-09-30

انتخاب تفکیک پذیری یا همان رزولوشن مناسب اولین گام در طراحی به حساب می آید. اشتباه در انتخاب رزولوشن ممکن است باعث خراب شدن کار چاپی گردد. در این مقاله به اختصار به نحوه انتخاب رزولوشن مناسب برای کارهای مختلف خواهیم پرداخت.

رزولوشن مناسب اولین گام در طراحی

انتخاب تفکیک پذیری یا همان رزولوشن مناسب اولین گام در طراحی به حساب می آید.
اشتباه در انتخاب رزولوشن ممکن است باعث خراب شدن کار چاپی گردد.
در این مقاله به اختصار به نحوه انتخاب رزولوشن مناسب برای کارهای مختلف خواهیم پرداخت.
ابتدا باید بدانیم که اصولا دو دسته از نرم افزارهای گرافیکی وجود دارد. نرم افزارهای برداری ( (vectorو نرم افزار های بیت مپ (Bitmap) از جمله نرم افزارهای برداری می توان به معروف ترین آنهایعنی Corel Draw،FreeHand و Illustrator اشاره کرد و از جمله نرم افزارهای بیت مپ می‌توان Photoshop و Corel PhotoPaint را نام برد.
 
در نرم افزارهای برداری خط و اشکال بر اساس روابط و فرمولهای ریاضی رسم میشوند بدین معنا که زمان رسم یک دایره، نرم افزار از طریق معادله خط دایره آن را رسم میکند بنا بر این هرچقدر هم که تصویر را زوم کنید این دایره دوباره ترسیم می شود و بدون کنگره ورنجه است اما در نرم افزارهای بیت مپ رسم اشکال بر اساس نقاط تاریک و روشن(پیکسل) است.
به این صورت که کل صفحه‌ی شما مانند یک کاغذ شطرنجی به خانه های ریز مربع شکل تقسیم می شود و هر خانه ای دارای رنگ مخصوص خود است و با در کنار هم قرار گرفتن این مربع های رنگی تصویر بوجود می آید درست مانند یک کوبلن.
به زبان دیگر هنگامی که یک دایره را در Photoshop رسم میکنید و با ابزار zoom آن را بزرگ می کنید آنچه مشاهده می کنیدنقاط تاریک و روشنی است که کنگره دار دیده می شود.
طبیعتا هر چه تعداد این مربع ها بیشتر و سایز آنها کوچکتر باشد تصویر کیفیت بهتری خواهد داشت و البته فایل آن هم حجم بیشتری پیدا خواهد کرد.
تعداد این مربع ها در یک اینچ (2/54 سانتی متر)  همان رزولوشن تصویر است.
واحد رزولوشن همDPIاست که مخففDot Per Inch می‌باشد (نقطه در اینچ).
مثلاً در یک تصویر با رزولوشن300DPIدر هر اینچ از تصویر (در طول یا عرض فرقی نمی کند) تعداد 300 مربع کوچک قرار دارد.
توجه داشته باشید که رزلوشن مربوط به نرم افزار های بیت مپ است و در نرم افزار های وکتور اساساً چنین مفهومی وجود ندارد مگر در هنگامی که قصد دارید از یک نرم افزار وکتور خروجی بیت مپ بگیرید.
در این صورت نرم افزار از شما رزولوشن مورد نظر شما را می‌پرسد و با آن رزولوشن تصویر بیت مپ مورد نظر شما را می سازد.
توجه داشته باشید که کیفیت یک عکس علاوه بر رزولوشن به سایز عکس نیز بستگی دارد.
مثلاً اگر عکسی در اختیار داشته باشید که رزولوشن آن300 DPI باشد و سایز آن نیز 10 سانی متر در 10 سانتی متر باشد تعداد مجموع مربع های شما 1.440.000 عدد خواهد بود در صورتی که تصویری با همین رزولوشن اما با سایز 1 سانت در 1 سانت تنها دارای 14.400 مربع خواهد بود.
یعنی کیفیت آن نسبت به حالت اول 100 برابر کمتر است. به همین دلیل است که در بسیاری از موارد برای بیان کیفیت یک عکس یا یک دوربین از واحد مگا پیکسل استفاده میشود.
یعنی تعداد پیکسل های طول و عرض را در هم ضرب می کنند و عدد بدست آمده را تقسیم بر میلیون می‌کنند و عدد بدست آمده را بر حسب مگا پیکسل بیان می‌کنند.
رزولوشن مناسب اولین گام در طراحی

رزولوشن مناسب اولین گام در طراحی | طراحی های مختلف

الف: رزولوشن مناسب در طراحی های چاپ افست :

برای طراحی هایی که قرار است چاپ افست شوند فایلهای خود را با سایز اصلی و رزولوشن300 DPIطراحی کنید.
اگر با رزولوشن پایین تر طراحی کنید حتی اگر طرح شما در کامپیوتر خوب به نظر برسد در چاپ کیفیت کار پایین خواهد بود. مخصوصاً نوشته های شما از کیفیت خوبی برخور دار نخواهند بود.
توجه داشته باشید که از ابتدا و در هنگام شروع طراحی رزولوشن خود را درست تنظیم کنید در غیر این صورت چنانچه در انتهای کار رزولوشن را بالا ببرید فایده نخواهد داشت و کارتان در هنگام چاپ خراب خواهد شد.
چنانچه با نرم افزار های وکتور (مثلاً کورل) طراحی می کنید و قصد دارید تا خروجی بیت مپ (مثلاً با پسوندTIFیاJPG) بگیرید هم حتماً دقت کنید که تنظیمات خروجی را روی رزولوشن300 DPIقرار دهید.
در ضمن از رزولوشن های بالا تر برای طراحی استفاده نکنید. درست است که کیفیت کارتان افزایش پیدا می‌کند اما اولاً حجم فایلتان هم افزایش پیدا میکند و سرعت سیستمتان در هنگام طراحی به شدت پایین می آید.
دوم اینکه در لیتو گرافی ها در ابتدا فایلهای با رزولوشن بالای300 DPIرا به300 DPIتبدیل می‌کنند و سپس از آن زینک می‌گیرند.
یعنی عملاً حتی اگر با رزولوشن بالای 300 DPI هم طراحی کنید در نهایت تغییری در کیفیت کار چاپیتان بوجود نخواهد آمد.

ب: رزولوشن مناسب در طراحی بنر:

معمولاً بنر و پلات در سایز های بزرگ چاپ میشوند و معمولاً هم پوستر های چاپ شده از فاصله ی بیشتری نسبت به کارهای افست دیده می‌شوند.
به همین دلیل هم معمولاً سایز فونت های آنها بسیار بزرگتر از فایل های چاپ افست انتخاب می‌شود.
بنا بر این در طراحی هایی که برای چاپ بنر و یا پلات انجام می‌شود نیازی نیست با رزولوشن 300 طراحی کنید و اگر هم این کار را انجام دهید در هنگام چاپ رزولوشن کار شما را پایین می آورند تا ارسال فایل به پلاتر با سرعت بالاتری انجام شود.
در فایلهایی که برای پلات ایندور (چاپ فضای داخلیIndoor) که معمولاً بر روی کاغذ کوتد ، بوم (Canvas) و یا بک لایت (Back Light) انجام میشود رزولوشن170 DPIبا سایز اصلی کار مناسب است.
برای چاپ اوت دور (چاپ فضای خارجیOut Door) هم که معمولاً روی بنر و یا فلکسی انجام می‌شود رزولوشن 120 انتخاب می‌شود.
در هر صورت توصیه من به شما این است که با توجه به گوناگونی و تفاوت زیاد دستگاه های پلاتر قبل از شروع طراحی با چاپخانه ای که قصد دارید فایل را به آنجا ارسال کنید رزولوشن کار خود را هماهنگ کنید.

ج: رزولوشن مناسب در طراحی سایت و اینترنت:

در طراحی برای وب سایت های اینترنتی رزولوشن استاندارد72 DPIاست. از هیچ رزولوشن دیگری در طراحی برای اینترنت استفاده نکنید.

مقاله پیشنهادی

شاخه های طراحی

مقالات بیشتر

داستان برند کوکاکولا

کوکاکولا اولین بار به‌عنوان دارو وارد بازار شد؛ اما ترکیبات آن تغییر کرد و امروزه ۹۴ درصد مردم دنیا آن را به‌عنوان یکی از نوشیدنی‌های...

ادامه مطلب

هویت برند چیست؟

هویت برند چیست؟ هویت برند چیست؟ ما با یک تعریف شروع خواهیم کرد. اصطلاح هویت برند به چه معنی است؟ هویت برند مجموعه تمام عناصری است...

ادامه مطلب

روند سفارش طراحی لوگو

سفارش طراحی لوگو فرایند طراحی لوگو چگونه است؟ قیمت طراحی لوگو چند است؟ طراحی لوگو چه اصولی دارد؟ چه لوگویی برای کسب و کار من مناسب...

ادامه مطلب
 
Send this to a friend