مالکیت فکری در ایران
2019-09-21
داستان برند کوکاکولا
2019-09-22

معرفی آناتومی حروف

تایپوگرافی چیزی بیش از طراحی حروف و کاراکتر است طراحی و چینش حروف و کاراکترها بخشی از هنر تایپوگرافی است که شامل اندازه نقاط، طول خطوط،فاصله ها و محل قرارگیری آنها می باشد.
و با مثالهایی انواع این ویژگی ها و معنای هرکدام را بیان کردیم اما بخشی از این تعاریف باقی ماندند بنابراین در این مقاله انواع ویژگی های دیگر حروف را بیان می کنیم:
به کلمه flash در تصویر زیر دقت کنید:
معرفی آناتومی حروف
Lighture: حروفی که در کنار یکدیگر می توانند بسیار نزدیک به یکدیگر تایپ شوند مثل حروف  F و  در کلمه flash
Stem: پایه ی  یک حرف را میگویند دقیقا مانند ساقه ی یک گل
Spin: انحنای حروف مانند انحنایی که حرف S دارد.
 Ascenderبخشی از قسمت بالایی حروفی که قسمت بالایی انها بلندتر از خط میانگین گسترش می یابد مانند حرف h که ارتفاعی بالاتر از خط میانه دارد.
حال به کلمه Beef دقت کنید، اجزای این حرف عبارتند از:
معرفی آناتومی حروف
Cross bar: خطی که یک قسمت از حرف را به قسمت دیگر متصل میکند مانند خط میانی حرف B
Counter: فضای خالی میان برخی حروف مانند حروف  B,O, یا A
Finial: انتهای حروفی مانند  Eو C
Terminal: قسمت بالایی حرفی مانند f و یا قسمت پایینی حرفی مانند j
اکنون که با آناتومی حروف آشنا شدیم به توضیح فواصل میان حروف می پردازیم

در ادامه معرفی آناتومی حروف به ساختار فونت می پردازیم.

تنظیم فاصله (Kerning)

Kerning به تنظیم فاصله میان دو حرف میگویند.رعایت فاصله متعادل میان حروفی که ممکنن است هنگام نوشتن کاملا بهم متصل شوند به نحوی که هم خوانایی داشته باشند و هم زیبایی نوشتاری حفظ شود.

Leading

مانند kerning برای تنظیم فاصله بکار می رود اما این عبارت به معنای تنظیم فاصله میان تمامی حروف در یک کلمه است. برای خوانایی بهتر متن می توان از دوفاصله میان حروف استفاده کرد.

Hierarchy

 سلسله مراتبی است که برای خوانایی بهتر یک متن استفاده می شود برای مثال ممکن است بخواهید در بنر یا طرح یا نوشته شما جمله ای زودتر خوانده شود انگاه ان را درشت تر و برجسته تر می نویسید و یا برای دسته بندی عناوین و متن می توان به همین تریب و از روش سلسله مراتبی استفاده کرد.روش سلسله مراتبی علاوه بر طراحی گرافیکی در محتوای تولیدی برای سایت و بلاگ نیز مفید است و موجب سئو کاربرپسند می شود.
معرفی آناتومی حروف

معرفی آناتومی حروف

 

دو نوع عمده فونت برای تایپ وجود دارد serif  و san serif :

Serif

اگر در مقاله “تایپوگرافی چیست و چرا مهم است” بخاطر داشته باشید زمانیکه در مورد آناتومی حروف کلمه Faulty توضیح می دادیم برخی قسمت های حروف بصورت پررنگ و برجسته تر نوشته می شدند.
معرفی آناتومی حروف

معرفی آناتومی حروف

اگر رمانی با زبان انگلیسی را بخوانید خیلی سریع متوجه می شوید که فونت تایپی آن سریف است و این بدلیل خوانایی و روان بودن این نوع فونت بخصوص در متن های طولانی می باشد.
رایج ترین فونت های serif عبارتند از:
Times New RomanGeorgiaو Garamond

Sans Serif

معرفی آناتومی حروف

معرفی آناتومی حروف

فونت های رایج sanserif فونتهایی مثل Arial,Verdana و Futura هستند. این نوع فونتها را بیشتر می توانید در پست های بلاگها و مستندات موجود در وب سایت ها مشاهده کنید چراکه ظاهری مدرن دارند و در رزولوشن های کوچک بسیار زیبا جلوه می کنند.

مقاله پیشنهادی

 

رزولوشن مناسب اولین گام در طراحی

 

رفتن به مقاله
مقالات بیشتر

معرفی آناتومی حروف

معرفی آناتومی حروف تایپوگرافی چیزی بیش از طراحی حروف و کاراکتر است طراحی و چینش حروف و کاراکترها بخشی از هنر تایپوگرافی است که شامل...

ادامه مطلب

بیوگرافی موسس شاتراستاک

جان اورینجر، موسس و مدیرعامل این شرکت ۵/۲ میلیارد دلاری، زمانی ایده راه‌اندازی این وب‌سایت را دنبال کرد که هیچ یک از آژانس‌های عکس آمریکا...

ادامه مطلب
 
Send this to a friend